“Dobrze, że jesteś” - wydarzenie z okazji Dnia Walki z Depresją

Z okazji Dnia Walki z Depresją Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z Fundacją GrowSPACE otworzyła w Warszawie wystawę "Dobrze, że jesteś". Do akcji włączyła się Karolina Malinowska - psycholożka z IBE, liderka projektu Kariera bez barier.

Wystawę można było oglądać w piątek, 23 lutego przy wyjściu z Metra Centrum, na warszawskiej "patelni". Celem akcji jest promowanie profilaktyki zdrowia psychicznego, wskazywanie na dostępne miejsca zapewniające wsparcie oraz szerzenie wiedzy na temat depresji jako choroby.

W trakcie wydarzenia rozdawane były materiały edukacyjne i profilaktyczne. W ramach wystawy poruszone zostały takie tematy jak: edukacja o depresji jako chorobie, edukacja o emocjonalnym BHP i przeciwdziałaniu kryzysom zdrowia psychicznego oraz wspieraniu drugiej osoby. Podkreślano także informacje o miejscach, w których można szukać pomocy a także położono nacisk na sytuację dzieci i młodzieży.

Akcji towarzyszyła konferencja prasowa, którą otworzyła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka mówiąc:

Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby mówić o depresji, o tym, że depresja to choroba, o tym, że jeżeli doświadczamy złego stanu, doświadczamy smutku, to warto sięgać po pomoc. Chcemy dzisiaj powiedzieć  „Dobrze, że jesteś”. Przygotowaliśmy razem z organizacjami młodzieżowymi wystawę, będziemy również podchodzić do mieszkańców Warszawy, przekazywać ulotki z hasłem „Dobrze, że jesteś”, wlepki, ale na ulotkach będą też wskazane miejsca pomocowe, w których można uzyskać wsparcie, jeżeli doświadczamy stanów, które wymagają udzielenia pomocy

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka

Z kolei Karolina Malinowska z IBE podkreślała, jak ważne jest wsparcie dorosłych:

W dbanie o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży muszą się włączyć różni ważni dorośli, oczywiście rodzice, nauczyciele, specjaliści w szkołach, pracownicy opieki zdrowotnej - to jest nasza wspólna sprawa, żeby wesprzeć dzieci i młodzież w tym, żeby było im lepiej, czuły dobrostan, żeby były zdrowe. Pamiętajmy, że depresja jest chorobą, na którą może zachorować każdy z nas.

Karolina Malinowska